
Prezračevanje je izjemno pomembno še posebej v novih objektih z visoko stopnjo toplotne izolacije in zrakotesnosti. S pravilnim prezračevanjem boste poskrbeli za prijetno bivalno okolje in hkrati preprečili poškodbe na objektu.
Pravilno in redno prezračevanje je ključnega pomena, s katerim boste:
· poskrbeli za ustrezno vlažnost v prostoru in tako preprečili nastanek plesni,
· zamenjali predihani zrak,
· odstranili neprijetne vonjave in onesnaževalce prostorov,
· ustvarili zdravo bivalno okolje v svojem domu,
· zaščitili svoj dom pred previsoko vlažnostjo in
· zmanjšali toplotne izgube ter tako znižali stroške ogrevanja.
Načini prezračevanja
Prezračevanje skozi okna je najenostavnejši in najhitrejši način za zamenjavo zraka v prostoru, regulacijo vlažnosti in preprečevanje nastanka plesni. Možni so trije načini okenskega prezračevanja.
Zračenje z oknom, odprtim na kip
Pri današnjih toplotno-izolacijskih standardih prezračevanje z odpiranjem okna na kip ni priporočljivo, še posebej ne pozimi in ne za prezračevanje posebno vlažnih prostorov, kot je na primer kopalnica.
Okno odpremo na kip, da v prostor spustimo naravni tok zraka. Ta tehnika zračenja ni priporočljiva, še posebno ne za daljše časovno obdobje. Ta metoda namreč povzroči ohladitev okenskega okvirja, kar poveča tveganje za nastanek kondenzacije na oknu in posledično plesni.
Zračenje z oknom, odprtim na stežaj
Boljši način za zračenje prostora je z odprtjem okna na stežaj za krajše časovno obdobje, od štiri do deset minut. Ta tehnika omogoča hitro zamenjavo zraka v prostoru in tako zmanjša toplotne izgube.
Prezračevanje s prepihom
Prezračevanje s prepihom je najučinkovitejša tehnika prezračevanja prostorov. Okna in vrata v prostoru za kratek čas odprete na stežaj, s čimer ustvarite prepih. Na ta način prezračite prostor v pičlih dveh do štirih minutah in tako poskrbite za minimalne toplotne izgube.